آموزش بازی, تاریخچه بازی ها

بازی دومینو

بازی دومینو

دومینو به وسیله مستطیل های کوچکی انجام میشود که معمولا تعداد این مستطیل ها ۲۸ تا است.

هر کدام از مستطیل ها در این بازی از دو مربع کوچک تشکیل شده است که روی هر مربع تعدادی نقطه وجود دارد. تعداد این نقطه ها از ۱ تا ۶ متغیر است.

منشا و تاریخچه این بازی را از کشور چین می دانند اما امروزه این بازی در ایتالیا تولید و روانه ی بازار می شود.

بازی دومینو یک بازی  گروهی است که تعداد بازیکنان آن ۲ الی ۴ نفر است.

در این بازی به هر بازیکن تعدادی از قطغه های مستطیلی شکل داده می شود و اگر قطعه ای اضافه باشد آن را در بانک بازی نگهداری میکنند.

هر بازیکن با یک قطعه دومینو شروع می کند و در ادامه برای اینکه بتواند قطعه ی بعدی دومینو را بگذارد باید تعداد نقطه های یکی از دو مربع دومینو ، با مربعی که در انتهای زنجیره است مساوی باشد. در نهایت کسی در این مسابقه اول است که زودتر از بقیه ی بازیکنان حاضر در بازی تمام دومینو های خود را در زنجیره قرار داده باشد.

اگر نوبت برای قرار دادن دومینو به بازیکنی رسید اما او دومینوی مناسب برای قرار دادن در زنجیره را نداشت نوبت را به بعدی واگذار می کند و در صورت وجود دومینو در بانک یک دومینو را باید بردارد

البته این نوع بازی در صورتی است که تعداد بازیکنان در بازی ۲ نفر باشد اما اگر تعداد بازیکنان ۴ نفر باشد دیگر بانکی وجود ندارد بلکه مهره ها بین آن ها تقسیم میشود و شروع کننده بازی کسی است که در دومینو های خود جفت۶ (منظور تعداد نقطه های روی مربع) داشته باشد و بعد از او سمت راست او شروع میکند.

در بازی ۴ نفره دو نفری که رو به روی یکدیگر هستند با هم یار اند و زمانی که یک گروه برنده یک دور از بازی میشود و تمام دومینو هایش را می گذارد تعداد نقطه های روی دومینو های گروه مقابل را می خوانند و به همان تعداد امتیاز به گروه برنده داده می شود. در نهایت گروهی برنده ی بازی است که امتیازش به ۱۰۴ برسد .

البته این نوع ، یکی از انواع بازی های هیجان انگیزی است که می شود با این دومینو ها انجام داد و در این بازی ابتکار عمل به دست بورکینافاسویی ها است.

بیشتر بخوانید : مزایای بازی های فکری

منبع : ویکی پدیا

یک فکر در مورد “بازی دومینو

 1. فائزه دیانی گفت:

  سلام
  در مورد رکورد ها هم بنویسید

 2. امیرحسین گفت:

  کاش کمی بیشتر توضیح می دادید

 3. حسین گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر تشکر میکنم ازتون بابت مطالب خوبی که نشر می دید …
  یه سوال داشتم :
  دمینو فقط با قطعات مستطیلی انجام میشه ؟

  1. Mohammad Ali گفت:

   سلام, تا جایی که من اطلاع دارم بله

 4. فاطمه گفت:

  دمینو هم.اینقدر ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *