آموزش بازی, معرفی بازی ها

بازی فکری کاتان

کاتان

Catan که پیش از این با نام The Settlers of Catan یا به سادگی Settlers شناخته می شد ، یک بازی تخته ای چند نفره است که توسط Klaus Teuber طراحی شده است. اولین بار در سال ۱۹۹۵ توسط Franckh-Kosmos Verlag (Kosmos) با عنوان Die Siedler von Catan در آلمان منتشر شد. بازیکنان نقش مهاجران را بر عهده می گیرند و هرکدام هنگام تجارت و به دست آوردن منابع سعی در ایجاد و توسعه دارایی دارند. بازیکنان با رشد و استقرار خود امتیاز کسب می کنند. اولین کسی که به تعداد مشخصی امتیاز می رسد ، به طور معمول ۱۰ ، برنده می شود. این بازی و گستردگی های آن نیز توسط Catan Studio ، Filosofia ، GP، Inc. ، ۹۹۹ Games ، Κάισσα و Devir منتشر شده است.

 

نامهای دیگر : شهرک نشینان کاتان

طراح (ها) : کلاوس توبر

ناشر (ها) : کوسموس (آلمان) ، Catan Studio (انگلیسی زبان) ، Filosofia (فرانسه) ، ۹۹۹ بازی (بنلوکس) ، GP شرکت (ژاپن) ، بازیهای رومیزی کره (کره) ، هوشمند (روسیه) ، Devir (مکزیک) ، Κάισσα (یونان) ، Devir (برزیل) ، هاکوبیا (اسرائیل) ، گالاکتا (لهستان) ، آلبی (چک و اسلواکی) ، BrainGames (لتونی)

تاریخ انتشار :

چاپ اول: ۱۹۹۵ ؛ ۲۶ سال پیش // چاپ دوم: ۱۹۹۶ ؛ ۲۵ سال پیش // چاپ سوم: ۱۹۹۷ ؛ ۲۴ سال پیش //

چاپ چهارم: ۲۰۰۷ ؛ ۱۴ سال پیش // چاپ پنجم: ژوئن ۲۰۱۵ ؛ ۵ سال پیش

بازیکنان : ۳ تا ۴ (استاندارد) / ۲ ، ۵ یا ۶ (با گسترش) / ۵-۱۲ (نسخه فیلم)

زمان راه اندازی : ۱۵ دقیقه

زمان بازی : ۱-۲ ساعت

شانس تصادفی : کم متوسط

مهارت های مورد نیاز : استراتژی ، مذاکره

سایت اینترنتی : catan .com

 

Settlers of Catan به یکی از اولین بازیهای رومیزی به سبک آلمانی تبدیل شد که در خارج از اروپا به محبوبیت دست یافت. تا سال ۲۰۱۵ ، بیش از ۲۲ میلیون نسخه به ۳۰ زبان به فروش رسیده است.

 

photo 2021 03 22 21 05 53

 

  • گیم پلی بازی

بازیکنان در این بازی نماینده شهرک نشینانی هستند که در جزیره کاتان شهرک سازی می کنند. بازیکنان هنگام استقرار در جزیره ، شهرک ها ، شهرها و جاده ها را برای اتصال آنها می سازند. تخته بازی ، که نشان دهنده این جزیره است ، از کاشی های شش ضلعی ( هگز ) از انواع مختلف زمین تشکیل شده است که به طور تصادفی در ابتدای هر بازی چیده می شوند. نسخه های جدید بازی شروع به نشان دادن یک طرح ثابت در کتابچه راهنمای خود کردند ، که توسط شبیه سازی های رایانه ای ثابت شده است که کاملاً یکنواخت هستند ، و توصیه می شود این مورد برای مبتدیان استفاده شود. در سال ۲۰۱۶ ، نسخه های بازی با یک صفحه طرح بندی ثابت معمولی در این پیکربندی منتشر شد که هگزس آن را نمی توان دوباره مرتب کرد.

بازیکنان با صرف منابع (گوسفند ، گندم ، چوب ، خاک رس و سنگ معدن) که توسط این کارت های منابع به تصویر کشیده می شوند ، می سازند . هر نوع زمین ، به استثنای کویر غیرمولد ، منبع خاصی را تولید می کند: تپه ها آجر تولید می کنند ، جنگل ها چوب ، کوه ها سنگ معدن ، مزارع گندم و مراتع گوسفند تولید می کنند. به نوبت هر بازیکن ، دو تاس شش ضلعی برای تعیین اینکه هگز ها منابع تولید می کنند ، نورد می شوند. بازیکنانی که یک شهرک مجاور با هگز دارند و حاوی عددی است که فقط رول شده است ، یک کارت از منبع مربوطه دریافت می کنند. شهرها دو کارت از منبع مربوطه تولید می کنند. به عنوان مثال ، اگر یک بازیکن دارای یک شهر و دو شهرک در مجاورت یک هگز هکتار باشد ، اگر تعداد متناظر با آن رول شود ، آن بازیکن چهار کارت منبع دانه می گیرد.

یک رمز دزد نیز وجود دارد که در ابتدا در صحرا قرار داده شده است. اگر بازیکنی ۷ عدد را رول کند ، دزد باید به سحر دیگری منتقل شود ، که تا زمانی که دزد دوباره منتقل نشود ، دیگر تولید منابع نخواهد شد. این بازیکن همچنین ممکن است یک کارت منبع را از یک بازیکن دیگر با یک شهرک یا شهر مجاور محل جدید سارق بدزدد. علاوه بر این ، هنگامی که ۷ عدد چرخانده می شود ، تمام بازیکنانی که دارای ۸ کارت منبع یا بیشتر هستند ، باید نیمی از کارت های خود را به صورت گرد جمع کنند. به عنوان مثال ، اگر بازیکنی دارای ۹ کارت منبع باشد و یک عدد ۷ رول شود ، بازیکن باید از ۴ کارت خلاص شود.

به نوبه خود بازیکن ، بازیکن ممکن است کارت های منابع را برای ساخت جاده ها ، شهرک ها ، ارتقاgrade شهرک ها به شهرها (که جایگزین شهرک های موجود است) یا کارت های توسعه کند. بازیکنان می توانند کارت های منابع را بین یکدیگر معامله کنند. بازیکنان همچنین ممکن است خارج از جزیره (در واقع با بانک غیر بازیکن) با نسبت چهار به یک منبع برای هر منبع دیگر تجارت کنند. با ایجاد شهرک های مجاور بنادر ، بازیکنان بسته به موقعیت بندر ، می توانند در نسبت های سه به یک (سه نوع از هر منبع واحد) یا دو به یک (دو منبع خاص) با بانک تجارت کنند.

هدف این بازی رسیدن به ده امتیاز پیروزی است . بازیکنان برای هر شهرکی که دارند یک امتیاز و برای هر شهر دو امتیاز کسب می کنند. دستاوردهای گوناگون دیگر از جمله ایجاد طولانی ترین جاده و بزرگترین ارتش(با بازی بیشترین‌کارتهای‌شوالیه ) به بازیکن امتیازات بیشتری می دهد.

همچنین برای خرید کارت توسعه می توان از کارت های منابع استفاده کرد. سه نوع کارت توسعه شامل کارتهایی با ارزش یک امتیاز پیروزی است. کارت های شوالیه ، که به بازیکن امکان می دهد دزد را طوری حرکت دهد که گویی ۷ عدد را نورد کرده است (اما بدون قانون حذف نیمه). و دسته سوم کارتها که به بازیکن اجازه می دهد یکی از سه توانایی هنگام بازی را داشته باشد.

 

photo 2021 03 22 21 05 59

 

  • مسابقات

 

  1. مسابقات قهرمانی کشور آمریکا

هر ساله هزاران آمریکایی در مسابقات انتخابی محلی کاتان در ایالات متحده شرکت می کنند. سپس به برندگان آن مسابقات صندلی در مسابقات قهرمانی کشور ایالات متحده Catan ، که هر ساله در نمایشگاه بازی Origins در کلمبوس ، اوهایو برگزار می شود ، تضمین می شود.

  1. قهرمانی جهان

اولین قهرمانی جهانی کاتان در سال ۲۰۰۲ در نمایشگاه بازیInternationalen Spieltage”  ” در اسن ، آلمان برگزار شد. این مسابقات هر سال تا سال ۲۰۰۸ برگزار می شد ، زمانی که در Gen Con Indy ، در ایالات متحده میزبانی می شد. از آن زمان ، کاتان مسابقات قهرمانی جهان هر دو سال یک بار برگزار می شود و مکان آن بین ایالات متحده و آلمان متناوب است.

در سال ۲۰۱۸ ، بیش از چهل کشور در مسابقات جهانی شرکت کردند. حداکثر دو بازیکن در هر کشور مجاز به شرکت هستند.

برای واجد شرایط بودن برای شرکت در مسابقات جهانی ، تمام بازیکنان باید بالای ۱۸ سال داشته باشند ، همچنین یک شهروند یا مقیم دائم کشوری هستند که در آن شرکت می کنند.

 

مسابقات قهرمانی جهان در سه دور انجام می شود: مرحله مقدماتی ، نیمه نهایی و فینال. دور مقدماتی شامل سه بازی است که از این تعداد شانزده بازیکن برتر به نیمه نهایی صعود می کنند. مرحله نیمه نهایی ابتدا بر اساس برد ، سپس امتیاز و سپس کیفیت پیروزی (درصد کل امتیازات کسب شده در هر بازی) در بازی های دور مقدماتی است. سپس برنده هر بازی نیمه نهایی به فینال راه می یابد. برنده فینال ها قهرمان جهان کاتان می شود.

از مارس ۲۰۲۰ ، همه مسابقات انتخابی محلی کاتان به دلیل همه گیری COVID-19 به اول ژوئن ۲۰۲۰ موکول شده اند . بسیاری از مسابقات قهرمانی کشور (از جمله ایالات متحده ، کانادا و انگلیس) نیز به تعویق افتاده یا لغو شده اند. در تاریخ ۱۲ مه سال ۲۰۲۰ ، استودیوی Catan اعلام کرد که آنها قصد دارند مسابقات قهرمانی جهان Catan را یک سال کامل به نوامبر ۲۰۲۱ موکول کنند. این برنامه هنوز هم در والتا ، مالت برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *