آموزش بازی, معرفی بازی ها

بلاکاس

بازی بلاکاس

بلاکاس یک بازی استراتژی انتزاعی تخته ای برای دو تا چهار بازیکن، که در آن بازیکن سعی کنید به نمره امتیاز با اشغال ترین هیئت مدیره با قطعه رنگ خود را. این طرح توسط ریاضیدان فرانسوی برنارد تاویتیان طراحی و برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط  ، یک شرکت فرانسوی منتشر شد. چندین جایزه از جمله جایزه Mensa Select  و ۲۰۰۴ Teacher’s Choice Award  را به دست آورده است. در سال ۲۰۰۹ ، این بازی به Mattel فروخته شد .

طراح (ها) : برنارد تاویتیان

ناشر (ها) : ماتل

تاریخ انتشار : ۲۰۰۰ ؛ ۲۱ سال پیش

بازیکنان : ۲-۴

زمان راه اندازی : کمتر از ۱ دقیقه

زمان بازی : ۲۰ – ۳۰ دقیقه

شانس تصادفی : هیچ یا یک

مهارت های مورد نیاز : فکر استراتژیک

photo 2021 03 18 13 09 03

 • گیم پلی بازی

این بازی روی یک تخته مربع شکل تقسیم شده به ۲۰ ردیف و ۲۰ ستون و در مجموع ۴۰۰ مربع انجام می شود. در مجموع ۸۴ کاشی بازی وجود دارد که به ۲۱ شکل در هر چهار رنگ آبی ، زرد ، قرمز و سبز سازمان یافته اند. ۲۱ اشکال بر اساس polyominoes ، رایگان از یک تا پنج مربع است .

قوانین استاندارد بازی برای همه تغییرات بازی به شرح زیر است:

 1. ترتیب بازی بر اساس رنگ قطعات است: آبی ، زرد ، قرمز ، سبز.
 2. اولین قطعه بازی شده از هر رنگ در یکی از چهار گوشه تخته قرار دارد. هر قطعه جدید باید به گونه ای قرار گیرد که حداقل یک قطعه از همان رنگ را لمس کند ، فقط تماس گوشه به گوشه مجاز است – لبه ها نمی توانند لمس کنند. اگرچه تماس دو لبه با لبه مجاز است.
 3. وقتی بازیکن نتواند قطعه ای را قرار دهد ، پاس می دهد و بازی به صورت عادی ادامه می یابد. بازی وقتی تمام می شود که دیگر هیچ کس نتواند قطعه دیگری قرار دهد.

هنگامی که یک بازی به پایان می رسد ، هر بازیکن هر مربعی را که روی صفحه قرار نداده است ، می شمارد ، هر یک به عنوان یک نقطه منفی (-۱) شمرده می شود (به عنوان مثال یک تترومینو ۴ امتیاز است). بازیکنی که بالاترین امتیاز را دارد برنده می شود. به بازیکنی که تمام مهره های خود را بازی کند ۱۵ امتیاز جایزه تعلق می گیرد. اگر آخرین قطعه بازی شده مونومینو بود ، به شرطی که او تمام قطعات رنگ خود را بازی کرده باشد ، در عوض ۲۰ امتیاز به بازیکن تعلق می گیرد.

photo 2021 03 18 13 08 57

 • تنوع دو و سه بازیکن

قوانین Blokus برای بازی های دو و سه بازیکن نیز مجاز است.  در بازی های دو نفره ، هر بازیکن دو رنگ می گیرد. در بازی های سه نفره ، یا یکی از بازیکنان دو رنگ می گیرد یا اینکه “تکه های رنگ چهارم به روشی غیر استراتژیک روی صفحه قرار می گیرند.”

 

 • گسترش

توزیع کنندگان Blokus پنج نوع بازی دیگر تولید می کنند.

 1. Blokus Duo

Blokus Duo فقط برای دو بازیکن است و از تخته کوچکتر (۱۴ × ۱۴) استفاده می کند. رنگ های قطعه سیاه و سفید (در اصل نارنجی و بنفش) است. دو مربع شروع شده نه در گوشه ای قرار گرفته اند (مانند بازی اصلی Blokus) ، بلکه نزدیکتر به مرکز هستند. این تفاوت مهمی در عطر و طعم بازی ایجاد می کند ، زیرا ممکن است بعد از حرکت اول قطعات بازیکنان لمس شود (و معمولاً هم لمس می شود). حتی بیشتر از بازی اصلی ، Blokus Duo یک بازی متخاصم محور است. این یک بازی کاملاً استراتژیک خالص تر از بازی چهار نفره است ، زیرا شخص دیگری در خطر قرار گرفتن در معرض خطر قرار گرفتن توسط سه بازیکن دیگر نیست (همانطور که گاهی اوقات در نسخه چهار نفره اتفاق می افتد).

 1. Blokus terigon

Blokus Trigon از قطعات ساخته شده از مثلث به جای مربع (چند الماس ) استفاده می کند و روی یک صفحه شش ضلعی بازی می شود ، نسخه ای که برای سه بازیکن بهینه شده است اما با ۲ ، ۳ یا ۴ بازیکن قابل پخش است. همین قوانین اعمال می شود ، به این معنی که ۲ لبه نمی توانند لمس کنند. اگرچه ایزومتریک است ، گوشه ای که لبه آن را لمس می کند مجاز است.

 1. Blokus Giant

Blokus Giant نسخه بزرگتری است که صفحه بازی آن حدود ۵۷۰ میلی متر (۲۲ اینچ) مربع است.

 1. Blokus junior

Blokus Junior کودکان خردسال را هدف قرار می دهد. مانند Blokus Duo ، توسط دو بازیکن روی صفحه ۱۴ × ۱۴ بازی می شود اما فقط از زیر مجموعه قطعاتی که ظاهراً شکل ساده تری دارند استفاده می شود. ۱۲ قطعه منحصر به فرد وجود دارد. هر بازیکن دو نوع از هر نوع ، در کل ۲۴ می گیرد. این بازی همچنین دارای مجموعه ای از ورق ها با پازل های تک نفره است ، که موقعیت هایی را نشان می دهد که در آن بازیکن طبق قوانین استاندارد Blokus نیاز به اتصال دو قطعه دارد.

 1. Blokus 3D

Blokus 3D ، که در اصل با عنوان Rumis در تم مایان به بازار عرضه شده است ، از قطعات ساخته شده از واحد مکعب در هر جایگزینی سه و چهار مکعب در سه بعد استفاده می کند. استفان Kögl ایجاد Rumis به طور مستقل از برنارد Tavitian، و بنابراین ندارد. با این حال ، از آنجا که برند Blokus قویتر از Rumis بود ، Rumis به Blokus 3D تغییر نام داد .همچنین یک تغییر عمده در قانون وجود دارد. به جای اینکه قطعه ها را لمس کنید تا گوشه به گوشه لمس شوند ، قطعه ای باید طوری قرار بگیرد که چهره یک قطعه دیگر از همان رنگ را لمس کند. همچنین اگر نوازنده ای که قطعه ای را قرار می دهد ، نمی تواند این کار را انجام دهد ، در صورت ایجاد فضای خالی در زیر هر قسمت از قطعه ، این کار را می کند. هدف ساختن یکی از چهار سازه مختلف است که هرکدام دارای محدودیت های قرارگیری خاص خود هستند: برج ، دیوار ، پله ها و هرم. بازیکنان سعی می کنند بلوک های خود را طوری قرار دهند که در پایان بازی ، وقتی ساختار از بالا مشاهده می شود ، رنگ آنها بیشترین مربع را نشان می دهد.

 

photo 2021 03 18 13 09 07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *