معرفی بازی ها, آموزش بازی

بازی پنتاگو

بازی پنتاگو

پنتاگو بازی فکری جذاب و مهیج و همچنین چالش برانگیزی می باشد که در سال ۲۰۰۴ توسط توماس فلودن طراحی و ساخته شده و در اواخر پیدایش و عرضه این بازی جوایز و مقام‌های معتبری را از آن خود کرده و از جمله افتخارات این بازی عبارتند از چند سال انتخاب شدن به عنوان بهترین بازی سال در کشورهای مختلف به صورت پیاپی و این بازی به طور کلی در دسته بازی های استراتژیک و انتزاعی طبقه بندی می شود .

محتوای بازی فکری پنتاگو ۲ نفره :

۱-میز بازی با ۴ صفحه گردان ۲-کیسه حاوی ۳۶ عدد مهره

مهارت های آموزشی:

*تقویت دقت و تمرکز
*تقویت هوش سه بعدی
*افزایش سرعت عمل و دقت
*تقویت درون مغزی تکامل بخشی ذهن

انجام این بازی نیازمند تفکر استراتژیک، قدرت تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری سریع و پیش بینی حرکت های حریف توسط هر بازیکن است. از سوی دیگر، با چرخش هر کدام از صفحات موقعیت مهره ها در صفحه دایمأ در حال تغییر است. لذا تجسم موقعیت متغیر مهره ها، محرکی قوی برای تقوت هوش فضایی بازیکنان است.
واما روش صحیح بازی پنتاگو

بازی با یک صفحه خالی آغاز می شود. شروع کننده بازی و رنگ مهره هر بازیکن نیز تعیین می گردد.

ابتدا رنگ مهره هر یک از دو بازیکن (سفید یا سیاه) و شروع‌کننده بازی را به طور دلخواه انتخاب کنید.

هدف بازی پنتاگو:

هدف بازی پنتاگو این است که تلاش کنید پیش از حریف خود، پنج مهره خود را، در هر جای صفحه، در یک ردیف عمودی، افقی یا، پشت سر هم قرار دهید.

مهره تیره بازی را آغاز می‌کند. برای شروع هر بازیکن به نوبت یک مهره متعلق به خود را در صفحه قرار می‌‏ دهد و همزمان یکی از صفحه‏‌ها را، به دلخواه ۹۰ درجه در جهت یا خلاف جهت عقربه‌های ساعت، می‌‏چرخاند.وسپس هر دو بازیکن، سه مهره در صفحه گذاشته‌اند اما هنوز حرکت صفحه‌ها تاثیری در بازی ندارد و اصطلاحا حرکت صفحات یکدیگر را خنثی میکند.
قرمز مهره خود را در مکان مشخص شده قرار می‌دهد. در این حالت قرمز سه مهره را بر روی صفحه بازی ۱ ردیف کرده است و اگر سیاه در نوبت خود این حرکت را خنثی نکند قرمز در نوبت بعدی بازی خود پنج مهره را در یک سمت یا راستا قرار می‌دهد.سیاه با قرار دادن مهره در صفحه شماره ۲ و چرخاندن صفحه شماره ۱ تهدید قرمز را موقتا خنثی می‌کند.

قرمز بازی را ادامه می‌دهد و مهره خود را در صفحه شماره ۳ می‌گذارد و صفحه شماره ۳ را می‌چرخاند که هنوز هم خنثی است و تاثیری در شکل بازی ندارد.سیاه مجددا با قرار دادن مهره در صفحه شماره ۳ و چرخاندن صفحه شماره ۱ تهدید قرمز را خنثی می‌کند. قرمز ضربه نهایی را با چرخاندن و قرار دادن مهره در صفحه شماره ۲ می‌زند و برنده بازی می‌شود.

بازی پنتاگو

استراتژی های پنتاگو :

بازی فکری پنتاگو در عین سادگی از پیچیدگی و عمق بسیاری برخوردار می‌باشد و این ویژگی باعث می‌شودکه هم زمان بازیکنان مبتدی و حرفه‌ای از این بازی لذت ببرند. در پنتاگو می‌توانید با پنهان نگه داشتن طرح استراتژی به وسیله حرکات نمایشی و یا غیر قابل پیش بینی توسط حریف و یا با وادار کردن طرف مقابل به بازی دفاعی موقعیت‌های مناسبی را برای برد ایجاد کنید.

در پنتاگو چهار روش برای ردیف کردن مهره‌ها وجود دارد. هر کدام از این روش‌ها نقاط قوت و ضعف خودش را دارد که با عواملی همچون میزان دفاع پذیری، قابل پیش بینی بودن برای حریف و امکان تغییر استراتژی تعیین می‌شوند.

۱-روش مونیکا (ردیف کردن ۵ مهره در قطر میانی صفحه)
این روش یکی از دو روشی است که در اَن ۵ مهره به صورت مورب ردیف می‌شوند. این استراتژی نسبتا آشکار است و به راحتی می‌توان در برابر آن دفاع کرد، البته در بعضی موقعیت‌ها می‌تواند استراتژی موثری برای برد باشد.

نکته:سعی کنید قبل از اینکه ۳ مهره را در یکی از صفحه‌ها ردیف کنید مرکز دو صفحه قطری را از آن خود کنید.
۲- روش میانی پنتاگو:

در این روش ۵ مهره به صورت افقی یا عمودی در ردیف‌های میانی پشت سر هم قرار می‌گیرند، این روش مانند روش مونیکا به راحتی قابل دفاع می‌باشد.

نکته:با اشغال مراکز دو صفحهٔ مجاور و ترکیب این دو با سایر روش‌ها می‌توانید به قدرت این روش اضافه کنید.

روش جانبی پنتاگو:

در این روش ۵ مهره در ردیف‌های کناری افقی یا عمودی صفحه بازی، پشت سر هم قرار می‌گیرند. خنثی کردن این روش زمان بر و مشکل می‌باشد، به خصوص وقتی که سه مهره در یک صفحه ردیف شده باشند.

نکته:
وقتی ۳ مهره در یک صفحه ردیف می‌شوند، سعی کنید با فراهم کردن چند موقعیت هم زمان در صفحه‌های مجاور این امکان را که حریف بتواند با چرخاندن آن صفحه موقعیت برد را از شما بگیرد و امکان برد خود را افزایش دهید.

بازی پنتاگو

روش قدرت سه گانه پنتاگو (ردیف کردن ۵ مهره به صورت مورب در ۳ صفحه):

این روش قوی‌ترین استراتژی برای برد است و ضمن اینکه بسیار فریبنده می‌باشد، از تطبیق پذیری زیاد با موقعیت‌های مختلف نیز برخوردار می‌باشد.

نکته:در این استراتژِی نیازی به ردیف شدن سه مهره در یک صفحه کوچک نمی‌باشد و به همین علت ممکن است حریف به سختی آن را تشخیص دهد و بتواند در برابر آن دفاع کند. اما از سوی دیگر در صورت مهار شدن یک راه، هنوز راه‌های دیگری برای ردیف کردن مهره‌ها باقی خواهد ماند. هرچند بازیکنان حرفه‌ای می‌توانند زود‌تر این استراتژِی را تشخیص دهند، اما در صورت پیشرفت بازی و بیشتر شدن مهره‌ها در صفحه، این روش بسیار فریبنده خواهد شد و به راحتی قابل پیش بینی نخواهد بود.

و اما شرایط خاص بازی پنتگو:

در شرایطی که هر دو بازیکن تمام مهره‌های خود را وارد بازی کرده و هیچ یک موفق نشده باشند ۵ مهره را ردیف کنند، می‌توانید برای انتخاب برنده یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید.

۱. نتیجه بازی را مساوی اعلام نمایید.

۲. هر یک از بازیکنان می‌توانند با رعایت نوبت، طبق روال بازی، فقط ۵ چرخش انجام دهند. در صورتی که هیچ یک نتوانند ۵ مهره خود را ردیف کنند نتیجه بازی مساوی اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید : بازی اتللو

یک فکر در مورد “بازی پنتاگو

 1. سحر گفت:

  قیمت بازی تو بازار چقدره

  1. Zahra گفت:

   Salam
   Chand roz pish kharidam 44 toman

   1. زهره گفت:

    عکس های سایتتون واقعا جذابه

 2. محمد گفت:

  جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *