تاریخچه بازی ها, معرفی بازی ها

بازی Sorry (متاسف)

بازی Sorry (متاسف)

متاسف

متاسف! یک بازی رومیزی است که بر اساس بازی صلیبی و دایره ای هند باستان به نام  Pachisi بنا شده است . بازیکنان سه یا چهار قطعه خود را به دور صفحه حرکت می دهند و سعی می کنند قبل از هر بازیکن تمام قطعات خود را به خانه برسانند. در اصل توسط WH Storey & Co  در انگلیس تولید شده و اکنون توسط Hasbro ساخته شده است ، متأسفیم! برای دو تا چهار بازیکن ۶ ساله و بالاتر به بازار عرضه می شود. عنوان بازی از راه های مختلفی حاصل می شود که در آن بازیکن می تواند پیشرفت بازیکن دیگر را نفی کند ، در حالی که “متاسفم!” عذرخواهی می کند.

 

ناشر (ها) = WH Storey & Co / Waddingtons / Winning Moves Games USA   / برداران پارکر

تاریخ انتشار = ۱۹۲۹ ؛ ۹۲ سال پیش

بازیکنان = ۲-۴

زمان راه اندازی = ۱-۵ دقیقه

شانس تصادفی = بالا (کارتها)

مهارت های مورد نیاز = شمارش ، تاکتیک ها ، استراتژی ، احتمال

 

  • هدف ، واقعگرایانه

هدف این است که اولین بازیکنی باشید که هر چهار پیاده رنگی خود را از فضای شروع ، در اطراف تخته تا فضای “خانه” خود دریافت می کند. پیاده ها معمولاً در جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند اما در صورت هدایت می توانند به عقب منتقل شوند. حرکت پیاده ها با کشیدن کارت انجام می شود.

 

بازی رومیزی در یک مربع با ۱۶ فاصله در هر طرف ، با هر بازیکن اختصاص داده شده است محل شروع رنگی و مکان های اصلی به سمت مرکز ، یک در هر طرف اختصاص داده شده است. چهار مسیر پنج مربعی ، هر رنگ از هر مسیر ، از مسیر بیرونی مشترک به سمت خانه بازیکنان هدایت می شود و “منطقه ایمنی” آنها تعیین می شود. در هر طرف دو “اسلاید” وجود دارد که هر کدام چهار یا پنج فاصله را گروه بندی می کند.

 

نسخه های قدیمی با عرض پوزش! حاوی یک “فضای الماس” رنگی از هر مربع شروع به طور مستقیم یک فضای عقب داشته باشید. ممکن است یک پیاده به رنگ الماس روی این مربع به جلو حرکت نکند. در عوض ، یک پیاده به همان رنگ باید از مربع فضای بیرونی به سمت “خانه” آنها منحرف شود. فضای الماس و قانون مربوطه از نسخه های بعدی حذف شد.

 

photo 2021 05 07 08 25 03

 

  • قوانین

هر بازیکن چهار پیاده یک رنگ انتخاب می کند و آنها را در Start خود قرار می دهد. ابتدا یک بازیکن برای بازی انتخاب می شود.

 

۱.هر بازیکن ، به نوبه خود ، یک کارت از عرشه می کشد و دستورالعمل های آن را دنبال می کند. برای شروع بازی ، تمام چهار پیاده بازیکن به شروع محدود می شوند. بازیکن فقط در صورت کشیدن کارت ۱ یا ۲ می تواند آنها را به بقیه قسمتهای هیئت مدیره منتقل کند. A 1 یا ۲ پیاده روی فضای مستقیماً خارج از شروع قرار می دهد (a 2 به پیاده حق جابجایی فضای دوم را نمی دهد).

 

۲.یک پیاده در حین حرکت می تواند از روی هر پیاده دیگری بپرد. با این حال ، دو پیاده نمی توانند یک مربع را اشغال کنند. پیاده ای که روی یک مربع اشغال شده توسط پیاده بازیکن دیگری قرار می گیرد “دست اندازهایی” است که پیاده روی خود را شروع می کند. بازیکنان نمی توانند پیاده های خود را به حالت اولیه بازگردانند. اگر تنها راه برای تکمیل حرکت منجر به برخورد بازیکن با پیاده خود شود ، پیاده های بازیکن در جای خود باقی می مانند و بازیکن نوبت خود را از دست می دهد.

 

۳.اگر یک پیاده در ابتدای اسلاید فرود آید (به غیر از رنگهایی که به رنگ خودش است) ، یا با حرکت مستقیم یا در نتیجه سوئیچ از کارت ۱۱ یا کارت متاسفیم ، بلافاصله به آخرین مربع “سر می خورد” سرسره همه پیاده ها در تمام فضاهای اسلاید (از جمله آنهایی که متعلق به دستگاه پخش کننده کشویی هستند) به شروع مربوطه ارسال می شوند.

 

۴.پنج مربع آخر قبل از خانه هر بازیکن “مناطق ایمنی” هستند و مخصوصاً متناسب با رنگ خانه هایی هستند که به آن منتهی می شوند. دسترسی به پیاده های همرنگ محدود شده است. گروهای داخل مناطق ایمنی در برابر برخورد با پیاده های مخالفان یا سوئیچ شدن با پیاده های حریف از طریق ۱۱ یا متأسفیم ایمن هستند! کارتها با این حال ، اگر یک پیاده از طریق کارت ۱۰ یا ۴ مجبور شود به عقب از منطقه ایمنی حرکت کند ، دیگر “ایمن” محسوب نمی شود و ممکن است به طور معمول توسط پیاده های حریف برخورد کند یا با آن تعویض شود تا اینکه دوباره وارد ایمنی شود منطقه

 

photo 2021 05 07 08 26 46

 

  • استراتژی

بازیکنانی که پیاده ای دارند که از قطعه اصلی خود خیلی دور نشده است و کارتی می کشند که به آنها امکان می دهد پیاده را به عقب برسانند ، می توانند (و باید) این پیاده را به عقب منتقل کنند. یک پیاده را در چنین شرایطی به اندازه کافی عقب ببرید ، و پیاده ناگهان تقریباً در خانه است.

 

۷ ( هفت ) را می توان تقسیم کرد. انجام این کار معمولاً به گونه ای است که یکی از قطعه ها به اسلاید ختم می شود ، بنابراین ارزش این کارت افزایش می یابد. این همچنین یک فرصت اضافی برای پیاده ها برای دستیابی به خانه فراهم می کند ، به شرطی که یک پیاده دیگر روی تخته باشد تا از فضای باقیمانده استفاده کند.

 

مساوی بودن همه چیزهای دیگر ، حرکاتی که باعث می شود پیاده در مقابل میدان شروع حریف قرار بگیرد ، انتخاب های ضعیفی است ، به دلیل تعداد زیادی کارت که به آن حریف اجازه می دهد وارد شود. برخی احساس می کنند که گذاشتن پیاده روی میدان شخصی خود در بیرون از “Start” (که به آن “نقطه” نیز گفته می شود) موقعیت ضعیفی برای حضور در آنجا است زیرا ورود پیاده های جدید به بازی مسدود شده است.

 

بازیکنان ماهر استراتژی ها و تاکتیک های زیادی را به کار می گیرند. یکی از این استراتژی ها این است که آخرین پیاده را در میدان “Start” بگذارید و پیاده های دیگر را در حالی که منتظر کارت “متاسفم” هستید ، به دور تخته منتقل کنید.

 

با توجه به کارتهای ۱۱ (تغییر مکان) ، ۴ (حرکت به عقب ، همانطور که در بالا ذکر شد) و “متاسفم” (به بازیکن امکان می دهد تقریباً هر پیاده ای را برای شروع به عقب بفرستد) ، در این بازی می توان در کوتاه مدت پیشی گرفت مقدار زمان؛ بازیکنان خیلی کم عقب هستند تا کاملاً از بازی خارج شوند. این باید هنگام بازی “متاسفم” یا ۱۱ در نظر گرفته شود.

 

کم کردن سرعت بازی در صورت فرصتی حرکتی مخاطره آمیز و در عین حال موثر است. اساساً ، وقتی بازیکن می تواند با رهبر آشکار تغییر کند یا ضربه بزند ، حتی اگر حرکت به سمت پیشرفت فوری بازیکن در اطراف هیئت مدیره نباشد ، باید این حرکت انجام شود تا رهبر از “ایمنی” دور باشد و مهمتر از همه ، خارج از “خانه” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *